Υποδομές > Βιβλιοθήκη

H Βιβλιοθήκη της Αμπετείου Σχολής διαθέτει μια ευρεία συλλογή βιβλίων, λογοτεχνικών και επιστημονικών, στα αραβικά και ελληνικά. Διαθέτει επίσης αρκετούς σπάνιους και συλλεκτικούς τόμους. Τα βιβλία καλύπτουν σχεδόν όλα τα γνωστικά αντικείμενα και εκτός από βιβλία υπάρχουν περιοδικά και CD- ROMs. Λειτουργεί ως δανειστική και συμβουλευτική.

Αυτή τη στιγμή η Βιβλιοθήκη είναι σε αναδιάρθρωση.

Σκοπός μας είναι η καταλογογράφηση και η ταξινόμηση του διαθέσιμου υλικού σύμφωνα με τις πλέον σύγχρονες μεθόδους έτσι ώστε να διευκολυνθεί η πρόσβαση σε αυτή τόσο των μαθητών και εκπαιδευτικών της Αμπετείου όσο και των υπολοίπων ενδιαφερόμενων επισκεπτών.

Στη Βιβλιοθήκη υπάρχει ένας ηλεκτρονικός υπολογιστής με σύνδεση στο διαδίκτυο και η καταχώρηση των βιβλίων γίνεται ηλεκτρονικά χρησιμοποιώντας μια βάση δεδομένων ειδικά σχεδιασμένη για τις ανάγκες του σχολείου.

Λόγω της αναδιαμόρφωσης, δεν υπάρχει συγκεκριμένο ωράριο λειτουργίας.

Υπεύθυνοι της Βιβλιοθήκης για το σχολικό έτος 2008 - 2009 είναι οι εκπαιδευτικοί Καρρά Καλλιόπη (ΠΕ01) και Μπενοβίας Λάμπρος (ΠΕ13).

Αμπέτειος Σχολή Καΐρου - Ιερά Αρχιεπισκοπή Σινά