Συνήθη ερωτήματα

• Ποιες είναι οι προϋποθέσεις να πάρω μέρος στις εξετάσεις των ομογενών για την εισαγωγή μου στα Ελληνικά Πανεπιστήμια;

Υπάρχουν δύο βασικές κατηγορίες μαθητών που μπορούνε να λάβουν μέρος στις εξετάσεις των ομογενών οι οποίες διεξάγονται κάθε Σεπτέμβρη.

Α' κατηγορία - Προϋποθέσεις
α) Ο ένας τουλάχιστον από τους γονείς του υποψηφίου να είναι Έλληνας και να κατοικεί στο εξωτερικό το λιγότερο πέντε (5) πλήρη έτη κατά τη τελευταία δεκαετία.
β) Ο υποψήφιος να έχει φοιτήσει με πλήρη φοίτηση στις δύο (2) τελευταίες τάξεις του Λυκείου ή σε τέσσερις (4) τουλάχιστον τάξεις της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που λειτουργεί στο εξωτερικό (π.χ. την Αμπέτειο Σχολή Καΐρου)
Προσοχή: Σε περίπτωση που ο υποψήφιος είναι ορφανός και από τους δύο γονείς του ισχύουν μόνο οι προϋποθέσεις του εδαφίου β'.

Β' κατηγορία - Προϋποθέσεις
Σε αυτή την κατηγορία ανήκουν τα τέκνα αποσπασμένων υπαλλήλων στο εξωτερικό.
α) Ο ένας τουλάχιστον από τους γονείς του υποψηφίου να είναι υπάλληλος και να αποσπάστηκε σε Ελληνική Δημόσια Υπηρεσία στο εξωτερικό ή σε Διεθνή Οργανισμό στον οποίο συμμετέχει η Ελλάδα.
β) Ο υποψήφιος να έχει φοιτήσει με πλήρη φοίτηση στις δύο (2) τελευταίες τάξεις του Λυκείου ή σε τρεις (3) τουλάχιστον τάξεις της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που λειτουργεί στο εξωτερικό κατά τη διάρκεια της απόσπασης του γονέα.
Για περισσότερες πληροφορίες κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο του Υπουργείου Παιδείας σχετικά με τις οδηγίες εισαγωγής

Αμπέτειος Σχολή Καΐρου - Ιερά Αρχιεπισκοπή Σινά