Πως θα μας βρείτε

Το σχολείο μας στεγάζεται στο δεύτερο όροφο ιστορικού κτιρίου που ανήκει στην Ιερά Αρχιεπισκοπή της Μονής Σινά. Βρίσκεται στην Ηλιούπολη (Masr El Gedida) στην οδό Osman Ibn Afan 22A στη γωνία με την οδό El Fustat. Σημεία αναφοράς είναι η πλατεία Ismaelia (midan Ismaelia) και η πλατεία Salah El Din (midan Salah El DIn) επί της οδόύ Osman Ibn Affan. Το σχολείο βρίσκεται ανάμεσα στις δύο παραπάνω πλατείες αλλά η είσοδος που χρησιμοποιείται, συνήθως, βρίσκεται επί της οδού El Fustat.

Η πρόσβαση μπορεί να γίνει με ταξί ή με λεωφορεία της γραμμής. Λεωφορεία που εξυπηρετούν από το κέντρο προς το σχολείο και αντιστρόφως είναι τα 355, 356 και 357. Το μετρό δεν εξυπηρετεί τη μετάβαση προς το σχολείο αλλά, ήδη, κατασκευάζεται νέα γραμμή που θα ενώσει την Ηλιούπολη και με άλλα κομμάτια της πόλης.

Αμπέτειος Σχολή Καΐρου - Ιερά Αρχιεπισκοπή Σινά