Δραστηριότητες > Μαθητιάδα 2009

• 07-14/05/2009 - Για άλλη μια φορά οι μαθητές της Αμπετείου Σχολής Καΐρου συμμετείχαν στη Μαθητιάδα, την αθλητική εκδήλωση που γίνεται κα΄θε χρόνο στην Πρώτη Σερρών και έχει σκοπό τη συνάντηση, επαφή γνωριμία και ευγενή άμιλλα μαθητών της Ελλάδας και της Ομογένειας. Οι μαθητές μας, μέσα σε μια άψογη από πλευράς οργάνωσης κατασκήνωση, ήρθαν σε επαφή με παιδιά από όλο τον κόσμο, συμμετείχαν σε αγωνίσματα και διακρίθηκαν στην ιππασία (χάλκινο μετάλιο - Ναταλία Σπρινγκ) και στην πυγμαχία (αργυρό μετάλιο - Μενικίδη Σοφία).

Ευχαριστούμε την οργανωτική επιτροπή της Μαθητιάδας, το Δήμαρχο της Πρώτης Σερρών και τη Γενική Γραμματεία Απόδημου Ελληνισμού που μας ενίσχυσε οικονομικά για να καλύψουμε τα έξοδα της αποστολής.

Τέλος, ευχαριστούμε το ΣΑΕ και προσωπικά τον κο Ταμβάκη για τη θετική του παρέμβαση.

Φωτογραφίες από την αποστολή μπορείτε να δείτε εδώ

Αμπέτειος Σχολή Καΐρου - Ιερά Αρχιεπισκοπή Σινά